Platí staré pranostiky i dnes?

Možná vás ani nenapadne, že GLOBE team každý den bdí nad vším, co se kolem nás děje. V listopadu jsme se rozhodli, že prověříme, platí-li staré české pranostiky i v dnešní meteorologicky chaotické době.

Možná vás ani nenapadne, že GLOBE team každý den bdí nad vším, co se kolem nás děje. V listopadu jsme se rozhodli, že prověříme, platí-li staré české pranostiky i v dnešní meteorologicky chaotické době.

První a zároveň asi nejvíce známá pranostika se váže k 11. listopadu:

  • Svatý Martin přijíždí na bílém koni.

VYVRÁCENO

Málokdo z nás si pamatuje, že by se tahle pranostika některý rok naplnila a ani letos tomu bohužel nebylo jinak. I kdyby byl kůň bílý, hodně rychle by se letos zašpinil od bahna!

Další, celkem vtipné pořekadlo připadá na 16. listopad:

  • Na svatého Otomara neuvidíš komára

POTVRZENO

Ano, i přes horlivé nasazení celého vědeckého GLOBE teamu se nám nepodařilo spatřit 16. 11. ani jediného komára. Uznáváme ale, že do výšky větší než 2 m jsme se nedostali.

To už přišel 22. listopad a s ním pranostika:

  • Svatá Cecílie hroudy v poli sněhem kryje.

VYVRÁCENO

Bohužel, letos na nás nemyslela ani Cecílie. Pole zůstala hnědá a děti smutné.

Hned po zklamání s Martinem a Cecílií se ale stalo něco, co jsme ani trochu nečekali, 23. listopadu totiž měla platit pranostika:

  • Svatý Kliment víc než kdo jiný si zimu oblíbí.

POTVRZENO

Opravdu nás překvapilo, když jsme se probudili a z oblohy padaly vločky.  A bylo to vůbec poprvé od konce minulé zimy v Karviné, kdy zem pokryla trocha sněhu. Že by na všech těch pranostikách bylo něco pravdy?

 

Několik dní na to, 25. a 30. listopadu jsme ověřovali, platí-li:

  • Když na Kateřinu mrzne, tak na Barboru just ne.
  • Bouřka svatého Ondřeje zdravou zimu nám zvěstuje

NELZE POTVRDIT

Tyto pranostiky nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit. Jednoduše proto, že 25. 11. nemrzlo a o bouřce na Ondřeje také nebylo ani památky.

 

Celkový stav jsou tedy dvě potvrzené, dvě vyvrácené a dvě neověřitelné pranostiky. Zní to až nevědecky vyrovnaně, ale je to tak. Shodli jsme se, že některé pranostiky jsou zkrátka přizpůsobeny na mírné klima Čech a ne na drsné podmínky v rázovitém Slezsku :). Přesto i dále pokračujeme v ověřování dalších a dalších pranostik.

Váš tým GLOBE